Ai fost vreodată în groapa disperării?
Ai fost vreodată într-un moment de absolută cădere psiho-emoțională?
Ai fost într-o situaţie de viaţă în care să nu te poţi mişca, să te simţi închis, să nu poţi vedea pădurea de pomi?
Ţi-ai dat toată silinţa să mergi într-o anumită direcţie. Ai încercat toată viaţa să urci pe un munte, din greu, pentru ca odată ajuns în vârf să constaţi că nu e nimic acolo şi să ajungi să crezi că nu e muntele potrivit pe care ai urcat?
Apoi să încerci să urci pe alt munte? Și tot așa?
Oamenii apelează la psihologi, coachi, terapeuți numai după ce dorinţa de a se schimba devine mai mare decât dorinţa de a rămâne la fel cum erau înainte.
Indivizii au tendinţa să fie încăpăţânaţi, astfel că mulţi nu vor cere ajutor decât atunci când ajung pe fundul prăpastiei.
Când oamenii ajung să ceară ajutor altcuiva specializat, în 9 din 10 cazuri se întâmplă după ce aproape că au epuizat toate celelalte opţiuni și le-a ajuns cuțitul la os.
Vreau să reții de la început că dacă ne simţim sus sau jos pe acest munte numit viață, asta are legătură cu felul în care am decis că lucrurile sunt pentru noi și felul în care le interpretăm.
Iată povestea: era un tip care fusese în armată pentru câţiva ani, cam 10 ani, a fost foarte bun militar însă a decis să plece din armată şi să intre în viaţa civilă.
Mergea voios pe străzi şi se minuna de felul în care arătau lucrurile, diferit de cum le ştia el, şi nu era atent pe unde mergea. Astfel că, distras fiind, a picat într-o groapă. Groapa era strâmtă şi adâncă.
Era un băiat puternic, cu o condiţie fizică bună, dar cu toate astea nu era capabil să se caţăre şi să iasă din groapă.
A încercat de mai multe, dar în zadar. S-a aşezat în fund şi s-a întrebat: ce o să fac acum?
I s-a făcut foame, a început să plouă iar el a început să își facă griji, pentru că noaptea se apropia.
Timid, a strigat după ajutor, nu prea tare, pentru că nu era genul de persoană care să îşi expună slăbiciunile şi să ceară ajutor celorlalţi oameni. Era un om destul de mândru din fire.
În acest timp trecea pe acolo un consilier terapeutic, care tocmai îşi terminase treaba, şi îl vede, astfel că i se adresează:
„O, Doamne, tinere ai căzut într-o groapă. Este ceva ce pot să fac ca să te ajut?”
Tânărul a răspuns: „da, am căzut în această groapă, te rog să mă ajuţi să ies pentru că nu pot singur, am încercat toate variantele la care m-am gândit.”
Consilierul a dat drumul la timerul de pe ceasul său, s-a aşezat în fund şi i-a spus celui căzut în groapă:
„Tinere, spune-mi ce s-a întâmplat, cum ai căzut în această groapă? Povestește-mi totul. Hai să vorbim despre relaţia pe care ai avut-o cu părinţii tăi, mai exact cu tatăl tău.”
Tânărul a început să reflecteze la viața sa şi să se gândească, să vorbească despre trecutul lui şi a început să se simtă devastat de faptul că viaţa lui fusese total pe dos.
Plângea şi stătea acolo în suferinţă iar la un moment consilierul a oprit timpul şi i-a spus:
„Atât pentru săptămâna aceasta, sesiunea s-a terminat. Ne vedem săptămâna viitoare la o nouă sesiune şi continuăm să vorbim dacă mai ești aici și mai ai nevoie de mine.”
Tânărul a spus: „da, îți mulţumesc.” Şi a rămas în aceeaşi groapă, deloc mai bine psihic şi emoţional decât era când a căzut în groapă și fără o soluție clară despre cum ar putea să iasă de acolo.
A stat vreo 45 de minute să îşi revină, să se scuture şi apoi a prins din nou curaj să strige după ajutor încă o dată, mai tare şi mai disperat decât înainte, pentru că începea să se facă întuneric, îi era foame, sete si frig.
Un doctor trecea prin zonă şi a auzit strigătul de ajutor al tânărului. S-a apropiat de groapă şi a spus:
„Tinere ai căzut într-o groapă, este ceva ce pot să fac ca să te ajut?”
Tânărul a spus: „da domnule doctor, am căzut în această groapă şi nu ştiu cum să ies din ea. Poţi să mă ajuţi te rog?”
Doctorul a scos din buzunar un carneţel şi a început să îl întrebe dacă s-a rănit, dacă are vreo vânătaie, după care i-a scris o prescripţie medicală şi i-a aruncat-o în groapă.
Tânărul îi spune uimit și nedumerit: „ce ar trebui să fac cu asta?”
Doctorul i-a spus: „dacă peste 3 săptămâni aceste simptome persistă și ești tot în groapă vino la mine sau o să trec eu pe aici dacă ceri ajutor şi o să vin să te văd și să-ți dau un alt tratament.”
Apoi doctorul a plecat.
Mai târziu a trecut pe acolo un preot care a auzit strigătele de ajutor ale tânărului din groapă.
S-a apropiat, l-a văzut jos în groapă şi l-a întrebat cum ar putea să-l ajute.
Tânărul militar i-a cerut ajutorul iar preotul i-a spus: “Haide să ne rugăm, a făcut o rugăciune pentru tânăr şi a plecat.
Tânărul era disperat. A strigat toată ziua după ajutor şi nu a primit nicio soluţie practică ca să iasă din groapă.
Era pregătit să renunţe și să nu mai încerce nimic.
La acel moment, unul dintre colegii săi de armată, un camarad care ieşise din armată cu câţiva ani în urmă, trecea pe acolo şi l-a auzit strigând după ajutor.
Îi spune: „tinere, ce faci, ai căzut într-o groapă? De cât timp eşti acolo jos?”
Tânărul îi răspunde: „o, camarade, tocmai ce am ieşit din armată, mergeam bucuros pe stradă şi am căzut în această groapă, nu ştiu cum să mai ies din ea şi sunt blocat, nimeni nu a putut să mă ajute până acum. Sunt gata să renunţ, mă simt depresiv, anxios şi trist. Am încercat tot ce știam.”
La care camaradul a sărit imediat în groapă după el.
Văzând asta, tânărul a sărit în picioare şi a spus: „eşti prost? De ce ai coborât în groapă? Eu sunt aici de o zi întreagă şi nu ştiu cum să ies, de ce ai coborât şi tu în groapă? Acum suntem amândoi blocaţi aici.”
Iar camaradul îi răspunde: Linisteste-te. „Ascultă. Eu am mai fost aici şi ştiu cum să ies afară. Vino, hai să îţi arăt cum să ieşim din ea.”
Povestea aceasta este pur metaforică.
Este foarte reprezentativă pentru rolul pe care îl jucăm ca life-coachi și consilieri de dezvoltare personală în viețile oamenilor cu care lucrăm.
Nu putem ajuta pe cineva să depăşească un anumit nivel în viaţă pe care noi înşine nu l-am depăşit la rândul nostru.
Ca să îndrumi pe cineva eficient în viaţă nu trebuie să fii foarte departe de el, ci doar cu câţiva paşi înaintea lui.
Pentru următoarele 10-15 minute te rog să reflectezi la cum arată groapa aceasta pentru tine.
Dacă ai fost într-un impas în viaţa ta şi ai reuşit să îl depăşeşti tocmai asta îţi dă abilitatea să coach alţi oamenii să facă acelaşi proces şi să reuşească.
Cum internalizezi viaţa?
Cum procesezi evenimentele externe?
Cum anume gândurile tale îţi influenţează emoţiile?
Cum anume sentimentele şi emoţiile impactează deciziile pe care le iei zi de zi?
Acţiunile şi alegerile tale determină rezultatele şi experienţele de zi cu zi, chiar dacă aceste rezultate ajung să te conducă într-o groapă.
Responsabilitatea aduce împuternicirea. Când înveţi să îţi asumi nivele mai mari de responsabilitate pentru tine însuţi devii automat împuternicit să depăşeşti orice provocare pe care ţi-o aruncă în cale viaţa.
Şi către asta trebuie să aspiri şi tu.
Îți recomand să citești și articolul 5 sfaturi simple pentru a fi fericit rapid
Down in the hole: Ai fost vreodată „în groapă”?
Ai avut vreodată un moment în care te-ai simțit blocat şi nimeni nu ţi-a dat o mână reală de ajutor chiar dacă au fost oameni pe lângă tine?
Te simţi fără direcție. Fără energie. Fără soluții. Şi e cât-paci să renunţi la viaţă.
👉 Te uiți în jur și nu mai înțelegi nimic.
👉 Încerci să mergi înainte, să te caţări pe pereţii gropii ca să ieşi din ea… dar nu reușești.
👉 Simți că ești „prins” într-o stare din care nu mai reuşeşti să ieși, cu toate că ai încercat.
Dacă da, atunci acest articol este potrivit pentru tine.
Pentru că astăzi nu vorbim despre teorie.
Vorbim despre ceva real care se întâmplă cu majoritatea oamenilor.
👉 Îţi descriu „groapa” în care ajungem uneori în viață şi cum poţi ieşi din ea.
🧠 Ce este, de fapt, „groapa”?
„Groapa” nu este un loc fizic.
Este o stare psihică şi emoţională, care poate apărea sub formă de:
👉 anxietate generalizată
👉 blocaje
👉 lipsă de încredere
👉 confuzie
👉 autosabotaj
👉 procrastinare
Este acel moment în care:
- nu mai vezi soluții valabile
- nu mai ai claritate cu privire la ce ar fi bine să faci
- nu mai ai control asupra ta
Și începi să te întrebi:
👉 „Cum am ajuns aici?” dar mai ales „Cum pot să ies din asta?”
📖 Povestea militarului căzut în groapă
Hai să-ți spun o poveste care este o metaforă bună.
Un bărbat a fost în armată timp de 10 ani.
Era disciplinat, puternic, obișnuit cu ordine și control.
La un moment dat, a decis să părăsească armata.
Pe drum spre casă, totul i se părea diferit.
Viața civilă nu mai avea structura pe care o cunoștea, nimic nu mai semăna cu ceea ce ştia înainte să se înroleze în armată.
Era atât de absorbit de gânduri şi de planuri, încât nu mai era atent pe unde merge. Visa cu ochii deschişi.
Și… la un moment dat, hop, a căzut într-o groapă.
😨 Blocajul
Groapa era adâncă. Strâmtă. Fără posibilităţi reale pe care le putea fructifica ca să iasă de acolo.
Deși era puternic fizic, era ambiţios… nu putea să iasă.
A încercat.
Din nou.
Și din nou.
Şi iar din nou.
Dar nimic. Cădea de fiecare dată iar numărul frustrărilor şi îngrijorărilor sale creştea simţitor cu fiecare mic eşec.
S-a așezat jos, în fund, și a spus:
👉 „Ce fac acum?”
„Cum o să mai ies eu de aici?”
🆘 Căutarea ajutorului în exterior
A început să strige după ajutor.
La început timid, pentru că nu era obişnuit să ceară ajutor. Era şi cam orgolios.
Apoi a strigat din ce în ce mai disperat.
Și au început să apară oameni care treceau pe lângă acea groapă.
🧑⚕️ 1. Consilierul terapeutic
„O, Doamne, tinere ai căzut într-o groapă. Este ceva ce pot să fac ca să te ajut?”
Tânărul a spus: „da, am căzut într-o groapă, te rog să mă ajuţi.”
Consilierul a dat drumul la timerul de pe ceas, s-a aşezat în fund şi i-a spus:
„Tinere, spune-mi ce s-a întâmplat, cum ai căzut în această groapă? Hai să vorbim despre relaţia pe care ai avut-o cu părinţii tăi, mai exact cu tatăl tău.”
Tânărul a început să reflecteze şi să se gândească, să vorbească despre trecutul lui şi a ajuns să fie devastat de faptul că viaţa lui fusese total pe dos. Plângea şi stătea acolo în suferinţă iar la un moment consilierul a oprit timpul şi i-a spus:
„Atât pentru săptămâna aceasta, sesiunea s-a terminat. Ne vedem săptămâna viitoare la o nouă sesiune şi continuăm să vorbim.”
Tânărul a spus: „da, mulţumesc.” Şi a rămas în aceeaşi groapă, deloc mai bine psihic şi emoţional decât era când a căzut în groapă.
A stat vreo 45 de minute să îşi revină, să se scuture şi apoi a prins din nou curaj să strige după ajutor, mai tare şi mai disperat decât înainte, pentru că începea să se facă întuneric.
💊 2. Doctorul
Un doctor trecea prin zonă şi a auzit strigătul de ajutor al tânărului. S-a apropiat de groapă şi a spus:
„Tinere ai căzut într-o groapă, este ceva ce pot să fac ca să te ajut?”
Tânărul a spus: „da domnule doctor, am căzut în această groapă şi nu ştiu cum să ies din ea. Poţi să mă ajuţi te rog?”
Doctorul a început să scoată un carneţele şi să îl întrebe dacă s-a rănit, dacă are vreo vânătaie, după care i-a scris o prescripţie medicală şi i-a aruncat-o în groapă.
Tânărul spune uimit: „ce ar trebui să fac cu asta?”
Doctorul i-a spus: „dacă peste 3 săptămâni aceste simptome persistă vino la mine sau o să trec eu pe aici dacă ceri ajutor şi o să vin să te văd.”
🙏 3. Preotul
Mai târziu a trecut pe acolo un preot care a auzit strigătele de ajutor ale tânărului.
S-a dus la groapă, l-a văzut acolo şi l-a întrebat cum ar putea să-l ajute.
I-a cerut ajutorul şi apoi preotul a spus să ne rugăm, a făcut o rugăciune pentru tânăr şi a plecat.
Tânărul era disperat. A strigat toată ziua după ajutor şi nu a primit nicio soluţie practică ca să iasă din groapă.
🤝 4. Camaradul
Era pregătit să renunţe.
La acel moment, unul dintre colegii săi de armată care ieşise din armată cu câţiva ani în urmă, trecea pe acolo şi l-a auzit strigând după ajutor.
Îi spune: „tinere, ce faci, ai căzut într-o groapă? De cât timp eşti acolo?”
Tânărul răspunde: „o, camarade, tocmai ce am ieşit din armată, mergeam pe stradă şi am căzut în această groapă, nu ştiu cum să mai ies din ea şi sunt blocat, nimeni nu a putut să mă ajute până acum. Sunt gata să renunţ, mă simt depresiv, anxios şi trist.”
Camaradul a sărit imediat în groapă după el.
Tânărul a sărit în picioare şi a spus: „eşti prost? De ce ai coborât în groapă, eu sunt aici de o zi întreagă şi nu ştiu cum să ies, de ce ai coborât şi tu în groapă? Acum suntem amândoi blocaţi aici.”
Camaradul îi spune: „Ascultă. Eu am mai fost aici şi ştiu cum să ies afară. Vino, hai să îţi arăt cum ieşim din ea.”
💡 Adevărul din spatele poveștii
Povestea este metaforică.
Aceasta este reprezentativă pentru rolul pe care îl jucăm ca life-coachi.
Nu putem face coach cu cineva să depăşească un anumit nivel în viaţă pe care noi înşine nu l-am depăşit la rândul nostru.
Ca să coach pe cineva eficient în viaţă nu trebuie să fii foarte departe, ci doar cu câţiva paşi înainte.
Pentru următoarele 10-15 minute te rog să reflectezi la cum arată groapa aceasta pentru tine.
Dacă ai fost într-un impas în viaţa ta şi ai reuşit să îl depăşeşti tocmai asta îţi dă abilitatea să coach alţi oamenii să facă acelaşi proces şi să reuşească.
Cum internalizezi viaţa?
Cum procesezi evenimentele externe?
Cum anume gândurile tale îţi influenţează emoţiile?
Cum sentimentele şi emoţiile impactează deciziile pe care le iei zi de zi.
Cum acţiunile şi alegerile tale determină rezultatele şi experienţele de zi cu zi, chiar dacă aceste rezultate ajung să te conducă într-o groapă.
Responsabilitatea aduce împuternicirea. Când înveţi să îţi asumi nivele mai mari de responsabilitate pentru tine însuţi devii automat împuternicit să depăşeşti orice provocare pe care ţi-o aruncă în cale viaţa.
Şi către asta trebuie să aspiri şi tu.
Aceasta este povestea celui căzut în groapă.
Dar, de fapt, este o metaforă.
👉 Pentru viață
👉 Pentru blocajele noastre
👉 Pentru procesul de dezvoltare personală prin life-coaching
🧠 Lecția 1: Nu orice ajutor este şi un ajutor real
- Unii te ascultă
- Unii îți dau soluții generale
- Unii se roagă pentru tine
- Alţii îţi dau sfaturi care nu ajută la nimic
Dar…
👉 nu toți știu cum să te scoată din „groapă” pentru că ei n-au căzut niciodată în ea.
🔥 Lecția 2: Ai nevoie de cineva care a fost deja acolo, în groapă şi a învăţat cum să iasă
Asta este esența în consiliere pentru dezvoltare personală.
Nu ai nevoie de cineva perfect.
👉 Ai nevoie de cineva care este cu câțiva pași înaintea ta.
🧠 Lecția 3: Totul începe din interiorul tău
Felul în care gândești → influențează cum te simți
Felul în care te simți → influențează ce decizii iei
Ce decizii iei → creează viața ta
🔍 Întrebări pentru tine (moment de reflecție)
Ia o pauză de 2 minute și gândește-te:
👉 Cum arată „groapa” ta acum?
👉 În ce zonă te simți blocat?
👉 Ce tipare repeți la nesfârşit?
⚡ Principii sănătoase de viață
Dacă vrei să ieși din „groapă”, începe cu asta:
✔ asumă-ţi responsabilitatea (fără vină) pentru situaţia ta
✔ observă tiparele care se repetă, nu doar rezultatele
✔ nu mai fugi de disconfort
✔ caută claritate, nu motivație
Şi mai ales, găseşte-ţi mentorii potriviţi de la care să înveţi şi care să te ajute.
💥 Momentul tău de AHA
Poate nu ești blocat pentru că nu poți.
👉 Poate ești blocat pentru că încă nu înțelegi în ce constă abordarea ta greşită.
🚀 Vrei să mergi mai departe?
Dacă acest articol ți-a dat de gândit…
👉 am creat un webinar gratuit în care mergem mult mai în profunzime şi te invit să te înscrii, dacă nu ai făcut-o încă până acum.
🎯 Ce vei descoperi în webinar:
de ce te autosabotezi și procrastinezi continuu
cum funcționează anxietatea și blocajul și cum să identifici credințele tale greșite
cum să începi să acționezi cu claritate pentru a ieși din groapă şi să nu te mai laşi influenţat de teoreticieni care n-au fost niciodată în groapă, ori mai rău, care n-au ieşit niciodată din ea.
🧠 Concluzie
Viața nu se schimbă când încerci mai mult.
Se schimbă când începi să înțelegi şi să urmezi o cale dovedită.
Poate că nu ai nevoie de încă o teorie pe care să n-o pui niciodată în practică ca să ieși din groapă.
Poate ai nevoie de direcție și ajutor real din partea cuiva potrivit.
Și uneori…
tot ce îți trebuie este cineva care a fost deja acolo și știe cum să iasă.
Lasă-mi un comentariu
Sunt curios. Cum arată această groapă pentru tine și ce fel de ajutoare au apărut la marginea ei care s-au oferit să te îndrume dar nu te-au scos de acolo până acum?
Și cum ai strigat tu după ajutor? Ce ai încercat?
Lasă-mi un comentariu mai jos și hai să dezbatem.





















